Giriş için tıklayınız.
Sitedeki kullanıcı sayısı: 9
Bireysel Projeler
Bireysel Projeler

Gündemimizdeki bazı konu başlıkları;

 1. Kampüs içerisinde kameralı (güvenli) güzergah. Taslak için tıklayınız.  

  23 Ocak 2015 te baslatilan ITU-mobil uygulamasinda Acil-Yardim isteme imkani sunulmustur.
  Mobil uygulama İTÜ Bilgi İşlem Dairesince gelistirilmistir. Tesekkurler..

  Ref: http://www.itu.edu.tr/haberler/2015/01/23/itu-mobil-yayinda

   
 2. Mezunların emaillerinin kapatılmadan forwarding (saklamadan ileten) hale getirilerek itü ile bağlarının korunması. Webmail filtre ayarı için tıklayınız.

  Konuyla ilgili İTÜ Bilgi İşlem Dairesi, Sistem Destek Grubu 24/08/2010 tarihi itibariyle hesabınıza gelen e-postaları farklı bir hesaba yönledirebilecek altyapıyı hazırlamıştır (Bknz: http://www.bidb.itu.edu.tr/?d=342)


   
 3. İMO-İstanbul şubesinin başarı ile uyguladığı SMS üye bilgilendirme sisteminin İTÜ öğrenci ve personeli için de kurulması. Hedeflenen, kayıt yenilemelerde karşılaşılan bazı ufak gecikmelerin, yığılmaların yaşanmaması, kar tatili, acil kan ihtiyacı, cenaze vs. acil iletilerin zamanında paydaşa ulaştırılmasıdır. Sistemde kayıtlı kişisel bilgileri kısmında tanımlı cep telefonu bilgisi olan İTÜ lü öğrenci ve personel bu hizmetten yararlanabilecektir. Projenin mali boyutu; kişi sayısından bağımsız olarak, 0-1000 sms için birim fiyatı yaklaşık 0,0850 YTL/sms dir.

 4. Kampüs içerisinde belirlenecek ana arterlerde bisikletler (10 adet başlangıçta) ve kimlik karşılığı kullanımının sağlanması, Proje çizim detayı ve maliyet analizi için tıklayınız. Tema'nın benzer bir girişimi: BisikleTEMA ve diğerleri: Link I, Link II, Link III
  Konuyla ilgili bisikleTEMA proje sorumlusu Sn. Gizem ALTIN ile irtibat sağlandı, kendisi 25-29 Şubat 2008 deki İTÜ Kariyer Zirvesinde bir sunum yapmıştır. Zirve Programı

 5. ***22-8-2014
  tarihinde ITU Rektorlugumuz bisiklet ve yaya yolu calismasi baslatmistir. Proje detayi ekteki krokide kirmizi hat ile gosterilmistir. Link Tesekkurler ITU

 6. Etik Kurulu ve Çeviri Merkezi kurulması. Özellikle Çeviri Merkezi ile çalışanlara ek gelir hedeflenebilir (Bkz. Ornek uygulama: Selcuk Universitesi Yabanci Diller Yuksek Okulu, Ceviri Merkezi).
  Plagiarism, eser hırsızlığı, intihal günümüzde TÜBA ve diğer akademik çevrelerce sıkça kullanılan bilimsel bir terimdir. İTÜ de yapılan özellikle doktora tezleri ve makale yayınlarını yazarın isteğine bağlı olarak böyle bir etik kurulun tesciline sunmak, eserin özgünlük göstergesi olacaktır. Detaylı bilgi için tıklayınız.
  19.06.2008 tarihli Senato toplantısında Etik Üst Kurul ve Alt Kurulların oluşturulması kararlaştırılmıştır.

  14.06.2011-Kurul calismasi neticesini verdi.

  İTÜ Etik Üst Kurulu tarafından hazırlanan ve Senato tarafından uygun bulunan “Yükseköğretim Kurumlarında Görev Yapan Akademisyenler ile Öğrenciler İçin Bilimsel Faaliyetlerde Etik Kurallar Bakımından Dikkat Edilmesi Gereken Konular” yayinlanmistir (Link-belge).

    7. Ar.Gör. lerin mezun oldukları liselerde İTÜ sunumları düzenlemesi, başarılı öğrencilerin kazandırılması,
  Konuyla ilgili İTÜ Öğrenci Danışma Merkezimiz ile irtibat sağlandı,  ilgilenen Araş. Gör. ler olur ise kendilerine tanıtım dvd si ve katalog benzeri materyal desteğinde bulunulacaktır. İrtibat Uzman Jale Arslan Hanım.

  **24 Ekim 2014 tarihinde ITU Rektorumuz mezun oldugu lisede (Pertevniyal Lisesi) bir sunum yapti. Ref: http://www.itu.edu.tr/haberler/2014/10/24/rektorumuz-pertevniyal-lisesi-ogrencileriyle-bulustu.

  ***29 Nisan 2015 tarihinde ITU Rektorumuz ve iki mezunumuz Galatasaray Lisesini ziyaret ederek ITU'lu olmanin farkini anlatti. Ref: http://www.itu.edu.tr/haberler/2015/05/03/galatasaray-lisesine-itu-ziyareti 8. İTÜ de Özel Sektörün düzenlediği Kariyer Günlerine veya Lisans Tanıtım günlerine benzer şekilde "İTÜ'de Asistan olmak" temalı günler düzenlemek ve akademik hayata en parlak öğrencileri kazandırmak.
  Konuyla ilgili İTÜ İş ve İnsan Kaynakları Merkezi ile irtibat sağlandı. Rektörlüğün katkısı ile SDKM de 25-29 Şubat yapılacak İnsan Kaynakları Zirvesinde stand ve öğrencilerle söyleşi yapıldı. 
  Tarih: 29 Şubat 2008 Cuma saat :16:30, Yer: Süleyman Demirel Kültür Merkezi. 
  Etkinlikten bazı kareler (Link) -  Etkinlik Posteri için tıklayınız.
    - Sunum dosyası için tıklayınız. 
 9. Ayazağa Kampüs navigasyonunun kampüsü hiç bilmeyenlerin gözüyle tekrar yapılandırılması, 
  18/12/2015 tarihi itibariyle yeni tabelalar kampuslerimizde: http://www.itu.edu.tr/haberler/2015/12/18/ayazaga-yerleskemizdeki-yonlendirme-tabelalari-yenilenmeye-baslandi

   
 10. Doktora adaylarının mezun olması için İTÜ Dergisinde özgün makale yayınlaması zorunludur. Benzer şekilde sosyal sorumluluk yükleyen ve her Doktoralının Rektörlüğün göstereceği ağaçlandırma alanlarına bir ağaç kazandırması için gerekli lisansüstü mevzuatında düzenleme. Yılda ortalama 100 doktora mezunumuz olduğu düşünülürse, yılda 100 ağaç az değildir. Ve doktorumuz kendi ağacının değerini, güzelliğini kampüse 10 yıl sonra tekrar geldiğinde görecektir. Teklif Rektörlüğe iletilmiştir. (Link)
 11. Havuz sınavlarındaki gözetmenlik yapan Ar.Gör. lere sunulacak iki alternatif ;
  a-Haftasonu servis sağlama,
  b-İşlemlerde otomasyona gidilerek eşit görev dağılımı ve hızlı haberleşme ayrıca sayı azaltılmasına gidilme olanakları,
  Teklif Rektörlüğe iletilmiştir. (Link)

 12. Fakülte kütüphanelerinin kapanış saatlerinin ileri çekilmesi,
  Tüm kütüphanelerimizin çalışma saatleri 02.01.2008 den itibaren Merkez Kütüphane'yle uygun hale getirilmiştir. Link

 13. Ayazağa kampüsünde, yemekhane atıklarının kampüs sakini hayvanlar ile çevrimi, sayının sabitlenmesine yönelik yaklaşımlar. İTÜ Ekoloji Klübü ile ortak çözümlere doğru,

   
 14. Askere alınacak Akademisyenlerin taşra üniversitelerinde aynı süre görev yaparak bu sorumluluklarını yerine getirmesi. Erkek öğretmenlerimizde bu husus başarıyla uygulanmaktadır. Benzer bir yaklasimi YOK te benimsemistir. (Bkz. 3 Mayis 2010 tarihli ulusal medya)

 15. İTÜ de yetenekli Grafiticiler için, grafiti duvar (sokak) tahsisi. Mekan Kampüs içerisinde yapılan İMKB ye geçişleri sağlayan ara yol duvarları. Teklif Rektörlüğe iletilmiştir. (Link)

 16. İTÜ de tanışmış, aşık olmuş evlenmiş mezunlarımız için aşklarını ölümsüzleştiren aşk tuğlası uygulaması. Miami Universitesi Love bridge ornek uygulamasi için tıklayınız veya internette bu anahtar kelimelerle aratiniz "Miami University love brick".  Universitelerine bu kalici hatirayi birakirken, ona katkida bulunurlar.
  Kampusumuzde 24 Aralik 2011 yilinda benzer bir uygulama olan ITU MEZUNLAR MEYDANI Projesi torenle acilmistir (http://www.itumk.org/mm/). 
 17. Akademik personelin her yıl sunduğu faaliyet raporlarının mozaik sistemi veya TÜBİTAK Arbis gibi bir elektronik çatı altında toplanması. Yapılan akademik çalışmaların istatistiği bu sistemle kolaylıkla ortaya çıkacaktır. Bununla kuruluş analizi, performans analizi, paydaş analizi gibi raporlamalar mümkün olacak, kısaca "neredeyiz" sorusunun yanıtına kolayca ulaşılacaktır. 
  http://www.akademi.itu.edu.tr/ 20.03.2008 tarihinde ve http://avesis.itu.edu.tr 2017/2018 döneminde devreye alınmıştır. Ayrıca Yöksis te benzer bir veritabanı oluşturmaya yöneliktir. Çok yakında rekabetçi ortamı teşvik eden bu sistemlerin akademimize olumlu yansımaları olacaktır. Türkiyemiz üreten ve çalışkan akademiye doğru azimle ilerlemektedir. 
 18. Ayrica akademik uretimler, yayinlar bir veri tabaninda, http://petek.fbe.itu.edu.tr de toplanmaya baslanmistir. Bu sistem  01.04.2013 tarihinde devreye alınmıştır. Cok sevindirici ve ilerici bir uygulamadir. Ek olarak 05.11.2013 tarihinde E-FBE projesi tamamlanmistir. http://e.fbe.itu.edu.tr adresinden ulasilan sistem cok cesitli olanaklar sunmaktadir. Dilekcelerin online takibinden, performans raporlamalari ve kurum ici yazismalarin cok hizli tamamlanmasina kadar bir cok yenilik getiren bu sistemle buyuk bir acik giderilmistir. Enstitumuz cagin gereklerini e-devlet projesine paralel olarak surdurmektedir. Bize de sistemin yaygin kullanimina katki vermek, emegi gecen herkese  tesekkur etmek dusmektedir.       
 19. İTÜ Telefon Rehberinde bulunan Araş. Gör. iletişim bilgilerinin güncellenerek rehberin etkinliğinin artırılması, 
  Not: İTÜ Telefon Rehberindeki "E-posta adresi" , "Ev Telefonu" , "İş Telefonu" , "Cep Telefonu" ve "Oda No" bilgileriniz ile ilgili değişiklik isteği için rehber-degisiklik@itu.edu.tr adresine e-posta ile istediğiniz değişiklikleri açıklamanız gerekmektedir (Link). Örnek E-Posta için tıklayınız.
  http://rehber.itu.edu.tr/ 20.04.2010 tarihinde yenilenmis, guncelleme imkani kullaniciya verilmistir.

   
 20. Türkçe Açık Bilim Kaynağı oluşumu,
  Massachusett Teknoloji Enstitüsü (MIT) bunu yapmakta, açık ders notları ve anlatımları tüm dünyaya İngilizce sunmaktadır (Link). Bizde bu, İTÜ Uzaktan Eğitim Merkezinin (UZEM) altyapısı güçlendirilerek Türkçe Açık Bilim Kaynağı oluşumuna hız vermekle olabilir. Ekol öğretim üyelerimiz hayattayken onlardan azami istifade edilmeli ve bilim aktarış yöntemleri, disiplinleri gelecek nesillere görüntü-ses arşivleriyle tanıtılmalıdır.  Diğer örnekler : Indiana Univ. Türkiye'den bir örnek: http://yunusemre.anadolu.edu.tr/
  31-5-2013 tarihinde TUBITAK 5002 Akademik e-Ders cagrisi acildi. Link

   
 21. Dijital imza uygulamasının yaygınlaştırılması,
  Kurum içi yazışmalarda kağıt kullanımın önüne geçecek gelişmeler sabırsızlıkla beklenmektedir. Türkiye'de dijital imzalı iç yazışma yapan kurumların sayısı hızla artmaktadır. Örnek: İçişleri Bk. , e-konsolosluk, uyap, http://www.kamusm.gov.tr/ 
  Dijital imza uygulamalari Bilgi Islem Daire Baskanliginin etkin girisimleriyle ITU'de de yayginlasmaya baslamistir.  İTÜ PAPİRÜS ve EBYS sistemleri ile Fen Bilimleri Enstitüsünde kullanılan Elektronik Belge Yönetim Sistemleri kurum performansına ve kağıt tasarrufuna çok olumlu etkiler yapmaktadır. Emeği geçenlere Teşekkürler..  

   
 22. Öğrenci yurtlarının daha modern bir yaklaşımla konumlandırılması, ortak sosyal alanların artırılması,
  Teklif Rektörlüğe iletilmiştir. (Link)

 23. Kütüphanede geçirilen süre ve bireysel kitap alım istatistiğinin kayıt altına alınması ve özendirici tedbirler, ödüllendirmeler. Teklif Rektörlüğe iletilmiştir. (Link)

   

  Güncelleme: 17.01.2020

 

  Belgeler   

bisiklet
ITU.rehber_guncelle
etkinlik
dilekce_grafiti
dilekce_yurtlar
forwarding email
dilekce_kutuphane
anket_barınma
dilekce_gorevlendirmeler
Etik_kurallar
AkademisyenOlmak_MCDemirel
Kroki_bisiklet_KAMPUS